Ordförande, grupp­ledare och politiska partier

Här hittar du kontaktuppgifter till Solna stads gruppledare och ordförande i nämnderna samt politiska partier i kommunfullmäktige.

Ordförande i nämnder, kommunstyrelsen och kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige Visa Dölj

Kommunstyrelsen Visa Dölj

Ordförande:
Pehr Granfalk (M)
pehr.granfalk@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformation Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Politisk sekreterare:
Jenny Petersson
076-313 83 78
jenny.petersson@politik.solna.se

1:e vice ordförande i kommunstyrelsen:
Marianne Damström Gereben (L)
marianne.damstrom-gereben@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformation Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Politisk sekreterare:
Anne-Lie Elfvén
08-746 37 09
anne-lie.elfven@politik.solna.se


2:e vice ordförande i kommunstyrelsen:

Eva Eriksson (S)
072-543 33 62
eva.eriksson@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformation Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Politisk sekreterare:
Mimmi Thor
072-583 19 02
mimmi.thor@politik.solna.se

Barn- och förskolenämnden Visa Dölj

Byggnadsnämnden Visa Dölj

Kompetensnämnden Visa Dölj

Kultur- och fritidsnämnden Visa Dölj

Miljö- och hälsoskyddsnämnden Visa Dölj

Ordförande:
Victoria Johansson (MP)
072-583 15 15
victoria.johansson@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformation Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Politisk sekreterare:
Jenny Liljenström
072-583 37 07
jenny.liljenstrom@politik.solna.se

Omvårdnadsnämnden Visa Dölj

Skolnämnden Visa Dölj

Socialnämnden Visa Dölj

Tekniska nämnden Visa Dölj

Politiska partier och gruppledare

Kontakta oss

Solna stads kontaktcenter

08-746 10 00

Senast uppdaterad