Ordförande, gruppledare och politiska partier

Här hittar du kontaktuppgifter till Solna stads gruppledare och ordförande i nämnderna samt politiska partier i kommunfullmäktige.

Ordförande i nämnder, kommunstyrelsen och kommunfullmäktige

Ordförande:
Lars-Erik Salminen (M)
lars-erik.salminen@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Jenny Petersson
076-318 83 78
jenny.petersson@politik.solna.se

Ordförande:
Pehr Granfalk (M)
pehr.granfalk@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Jenny Petersson
076-318 83 78
jenny.petersson@politik.solna.se

1:e vice ordförande i kommunstyrelsen:
Marianne Damström Gereben (L)
marianne.damstrom.gereben@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Anne-Lie Elfvén
08-746 37 09
anne-lie.elfven@politik.solna.se


2:e vice ordförande i kommunstyrelsen:

Arne Öberg (S)
08-746 37 08 eller 072-583 37 08
arne.oberg@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Julia Grabe
072-545 89 58
julia.grabe@politik.solna.se

Ordförande:
Anna Lasses (C)
anna.lasses@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Anna Liljeqvist
070-838 00 90
anna.liljeqvist@politik.solna.se

Ordförande:
Torsten Svenonius (M)
070-292 82 04
torsten.svenonius@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Jenny Petersson
076-318 83 78
jenny.petersson@politik.solna.se

Ordförande:
Lars Rådén (M)
lars.raden@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Jenny Petersson
076-318 83 78
jenny.petersson@politik.solna.se

Ordförande:
Peter Edholm (L)
peter.edholm@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Anne-Lie Elfvén
08-746 37 09
anne-lie.elfven@politik.solna.se

Ordförande:
Victoria Johansson (MP)
072-583 15 15
victoria.johansson@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Elin Hylander
072-583 37 07
elin.hylander@politik.solna.se

Ordförande:
Nataliya Hulusjö (KD)
Nataliya.Hulusjo@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Mattias Holmström
08-746 19 64
mattias.holmstrom@politik.solna.se

Ordförande:
Marianne Damström Gereben (L)
marianne.damstrom.gereben@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Anne-Lie Elfvén
08-746 37 09
anne-lie.elfven@politik.solna.se

Ordförande:
Arion Chryssafis (M)
arion.chryssafis@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Jenny Petersson
076-318 83 78
jenny.petersson@politik.solna.se

Ordförande:
Magnus Persson (C)
magnus.persson@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Anna Liljeqvist
070-838 00 90
anna.liljeqvist@politik.solna.se

Politiska partier och gruppledare

Gruppledare kommunfullmäktige:
Pehr Granfalk
pehr.granfalk@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Jenny Petersson
076-318 83 78
jenny.petersson@politik.solna.se

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: moderaternasolna.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare kommunfullmäktige:
Marianne Damström Gereben
marianne.damstrom.gereben@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Anne-Lie Elfvén
08-746 37 09
anne-lie.elfven@politik.solna.se

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: www.liberalerna.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare kommunfullmäktige:
Bernhard Huber
072-583 19 73
bernhard.huber@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Elin Hylander
072-583 37 07
elin.hylander@politik.solna.se

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: www.mp.se/solnalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare kommunfullmäktige:
Magnus Persson
073-622 47 58
magnus.persson@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Anna Liljeqvist
070-838 00 90
anna.liljeqvist@politik.solna.se

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: www.centerpartiet.se/solnalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare kommunfullmäktige:
Nataliya Hulusjö (KD)
Nataliya.Hulusjo@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Mattias Holmström
08-746 19 64
mattias.holmstrom@politik.solna.se

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: wp.kristdemokraterna.se/solnalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare kommunfullmäktige:
Arne Öberg
072-583 37 08
arne.oberg@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Julia Grabe
072-545 89 58
julia.grabe@politik.solna.se

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: socialdemokraternasolna.selänk till annan webbplats

Gruppledare kommunfullmäktige:
Sandra Lindström
072-583 11 06
sandra.lindstrom@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Politisk sekreterare:
Julia Sundqvist
072-583 37 05
julia.sundqvist@politik.solna.se

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: solna.vansterpartiet.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare kommunfullmäktige:
Msciwoj Swigon
072-547 01 17
msciwoj.swigon@politik.solna.se
Uppdrag och kontaktinformationlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Förtroendevalda personerlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbplats: sd.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kontakta oss

Solna stads kontaktcenter

08-746 10 00

Senast uppdaterad