Hall of fame
Många tidigare elever från Solna gymnasium har gått vidare till framgångsrika idrottskarriärer. Här i vår Hall of Fame kan ni se vilka av våra elever som nått till högsta nivån.
Basket Visa Dölj
Basket
Crystel Bitar
Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)
Meriter: 2017 Debut i Ligan, 2018 Debut Tjeckiska ligan, Debut Belgiska ligan 2019
Landslag: EM-slutspel U18 2016, U20: 2017, 2018
Debora Alem
Samhällsvetenskapsprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut i Ligan 2020, Årets stjärnskott Ligan 21/22
Landslag: EM slutspel U16 2018
Elias Desport
Solna Gymnasium (2005-2008)
Meriter: College (2012-2016), Debut i portugisiska ligan (2017), Debut i Engelska ligan (2017/18), debut i tyska ligan (2018/19), Debut i Basketligan (2020/21), SM-GULD Norrköping Dolphins 21/22 och 22/23
Landslag: Sverige A
Ester Olsson
Samhälssvetenskapsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut i SBL (Visby Ladies, 2022)
Helene Haegerstrand
Ekonomiprogrammet (2014-17)
Meriter: Debut i Ligan 2016, Vinst America East Conference, NCAA tournament 2022
Landslag: U15 (2014), U16 (2015), U18 (2016), U20 (2018,2019), Dam senior 2022
Helin Agnig
Naturvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut i SBL (Visby Ladies, 2021)
Lea Gnesutta
Samhällsvetenskapsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut i SBL (Alvik Basket, 2022)
Johanna Prytz
Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i Ligan 2012, Debut Tjeckiska ligan 2018, Debut Belgiska ligan 2019, Debut Tyska ligan 2020.
Landslag: EM-slutspel U16: 2012, U18: 2014, U20:2016
Leslie Myrthil
Meriter: Över 130 A-landskamper för Sverige
Linnea Rosendal
Naturvetenskapsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Mercer University 2015-2019, Freshman of the year 2016, NCAA Tournament 2018 och 2019. Debut Spanien LF2 2019, Debut i ligan 2020, Idrottsskölden 2015
Landslag: EM-slutspel U18: 2013,2014 U20 2016, Universiaden 2015
Moulayna Sidi Baba Johnson
Ekonomiprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i ligan 2018, NCAA slutspel 2022, Final i Atlantic Coast Conference 2022.
Landslag: EM slutspel U16 2016, U18 2017, 2018, Seniorlandslagstruppen 2021.
Nils Johansson
Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)
Meriter: Debut i basketligan (Norrköping Dolphins, 2016), Debut spanska ligan (CB Clavijo, 2017), SM-guld 2017/18
Landslag: 75 juniorlandskamper
Niklas Larsson
Meriter: Debut i Basketligan (Solna Vikings, 2011)
Tim Schüberg
Elprogrammet (2011-2014)
Meriter: Debut i Basketligan (Solna Vikings, 2014), SM-Guld (Norrköping Dolphins, 2017/18, 20/21, 21/22 och 22/23)
Landslag: Sverige A och U20
Fotboll Visa Dölj
Fotboll
Aaron Zahui
Barn- och fritidsprogrammet (2012-15)
Meriter: Debut i allsvenskan (AFC Eskilstuna, 2017)
Albin Mörfelt
Barn- och fritidsprogrammet (2016-19)
Meriter: Debut i allsvenskan (Varbergs BOIS, 2021)
Adhavan Rajamohan
Samhällsvetenskapsprogrammet (2010-2013)
Meriter: Debut i allsvenskan (Degerfors IF, 2021)
Alexandra Lindberg
Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-12)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010)
Alexandra Lobanova
Barn- och fritidsprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i damallsvenskan (BP, 2022)
Alexander Isak
Ekonomiprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2015-16)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2016), Debut i Bundesliga (Dortmund, 2017/18), Debut i Nederländska ligan (Willem II, 2018/19), Debut i La Liga(Real Sociedad, 2019/20), Debut Premier League(Newcastle Utd, 2022/23)
Landslag: Debut i Sverige A 2017
Anton Salétros
Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2013), Debut i Ungerska ligan (Ujpest FC, 2017), Debut i Ryska Ligan (Rostov, 2018), Debut i Norska liga (Sarpsborg 08, 2020)
Landslag: Debut i Sverige A (2020), Brons i U17-VM (2013)
André Österholm
Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i Allsvenskan (IK Sirius, 2020)
Benjamin Tahirovic
Solna Gymnasium (2019-2021)
Meriter: Debut Serie A (Roma, 2022/23)
Landslag: Debut Bosnien A (2023)
Bilal Hussein
Barn- och fritidsprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2018)
Christian Kouakou
Barn- och Fritidsprogrammet (2011-2014)
Meriter: Debut i Allsvenskan (2011, AIK)
Christina Mårtensson
Naturvetenskapsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014)
Christos Gravius
Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2013-2016)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2015)
Daniel Mushito
Barn- och Fritidsprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i Allsvenskan (2017)
Daniel Sundgren
Samhällsprogrammet (2006-2009)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2016), SM-guld (2018)
Daniella Novakovic
Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2014)
Ekin Bulut
Ekonomiprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i allsvenskan (IK Sirius, 2021)
Elin Bragnum
Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-2012)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010), svensk mästare (Piteå IF, 2018)
Emelie Johansson
Naturvetenskapsprogrammet (2014-2017)
Meriter: Mästare i Finska Ligan (Åland Utd, 2020)
Emma Kimell
Samhällsvetenskapliga programmet (2019-2022)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2022)
Emil Berger
Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2009)
Meriter: Debut i Allsvenskan (Örebro SK, 2011)
Emma Engström
Ekonomiprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i Allsvenskan (Eskilstuna Utd, 2020)
Erik Kahl
Barn- och fritidsprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)
Erik Ring
Samhällsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)
Estibaliz Montes de Oca Munoz
Samhällsvetenskapsprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)
Evelina Finndell
Ekonomiprogrammet (2014-2017)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014)
Filippa Angeldahl
Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014), Utsedd till ”Mest värdefulla spelare i Damallsvenskan”(2017), svensk mästare (Kopparberg/Göteborg FC, 2020), Debut i WSL(Manchester City 2021/22)
Landslag: Debut i Sverige A (2018), Guld i U19-EM (2015), OS-silver (2021)
Filippa Wallén
Samhällsvetenskapsprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i Women Super League (West Ham, 2020), Debut i allsvenskan (Vittsjö GIK, 2021)
Gustaf Lagerbielke
Naturvetenskapsprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i Allsvenskan (IF Elfsborg, 2021)
Landslag: Debut i Sverige A (2023)
Hanna Droh
Samhällsvetenskapsprogrammet (2011-2014)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2010)
Hanna Ekengren
Ekonomiprogrammet (2018-21)
Meriter: Debut i damallsvenskan (Djurgårdens IF, 2019)
Hanna Lundkvist
Ekonomiprogrammet (2018-21)
Meriter: Debut i damallsvenskan (Hammarby IF, 2021), Debut i spanska ligan (Atletico Madrid, 2022)
Landslag: Debut Sverige A (2023)
Isak Hien
Samhällsvetenskapsprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut i allsvenskan (Djurgårdens IF, 2021), Debut i Serie A (Hellas Verona, 2022/23)
Landslag: Debut Sverige A (2022)
Kevin Walker
Samhällsprogrammet (2007-2008)
Meriter: Debut i allsvenskan (Örebro SK, 2007), SM-guld (Djurgårdens IF, 2019)
Jackie Kisch-Brunzell
Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2011)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010)
Jacob Ericsson
Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-2012)
Meriter: Debut i Allsvenskan (Gefle IF, 2015)
Jennie Nordin
Samhällsvetenskapsprogrammet 2009-2012
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010)
Landslag: Guld i U19-EM (2012)
Josafat Mendes
Solna Gymnasium (2019-2022)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2022), Debut i Portugisiska ligan (Braga, 2023)
Landslag: Debut Sverige A (2023)
Julia Laukström
Samhällsvetenskapliga programmet (2019-2022)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2021)
Julia Zigiotti Olme
Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)
Meriter: Debut i Allsvenskan (2015), svensk mästare (Kopparberg/Göteborg FC, 2020), Debut i WSL (Brighton, 2021/22)
Landslag: Debut i Sverige A (2018), Guld i U19-EM (2015), VM (2019)
Loreta Kullashi
Ekonomiprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)
Landslag: Debut i Sverige A (2018), U20-VM (2016)
Madeleine Rohr
Ekonomiprogrammet (2011-2014)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)
Magnus Eriksson
Samhällsprogrammet (2006-2009)
Meriter: Debut i allsvenskan (Åtvidaberg, 2012), Debut i belgiska ligan (Gent, 2012/13), Debut i kinesiska ligan (Beijing Chengfeng, 2015), Debut i danska liga (Bröndby, 2015/16), Debut i MLS (San Jose Earthquakers, 2018)
Landslag: Debut i Sverige A (2014)
Övrigt: SM-Guld (Malmö FF, 2013 och 2014), Vinnare allsvenska skytteligan (2017)
Malin Diaz
Samhällsvetenskapsprogrammet (2010-2013)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2009)
Landslag: Debut i Sverige A (2014), Guld U19-EM (2012)
Nathalie Björn
Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014), svensk mästare (FC Rosengård, 2019), Debut WSL (Everton, 2021/22)
Landslag: Debut i Sverige A (2016), Guld i U19-EM (2015), VM (2019), OS-silver (2021)
Nebiyou Perry
Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut i Allsvenskan (Östersunds FK, 2019)
Niklas Maripuu
Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2011)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2010)
Övrigt: SM-Guld innebandy (AIK, 2009)
Nikolaos Dosis
Ekonomiprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut i Allsvenskan (Östersunds FK, 2020), Debut Cypriotiska ligan (Olympiakos Nicosia, 2022/23)
Noa Sonko Sundberg
Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014)
Landslag: Debut i Gambia A (2020), Brons i U17-VM (Sverige, 2013), OS i Rio (Sverige, 2016)
Petra Andersson
Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2011)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2009)
Landslag: Debut i Sverige A (2016)
Robert Åstedt
Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AFC Eskilstuna, 2017)
Robin Tihi
Ekonomi-Juridikprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)
Robin Quaison
Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-2012)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2012), debut i Serie A (Palermo, 2014), debut i Bundesliga (Mainz, 2017)
Landslag: Debut Sverige A (2013), Guld U21-EM (2015)
Rosa Kafaji
Naturvetenskapsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut i damallsvenskan (AIK, 2021)
Saga Nygård
Ekonomiprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)
Samuel Brolin
Ekonomiprogrammet (2016-19)
Meriter: Debut i allsvenskan (Mjällby AIF, 2021)
Samuel Kroon
Ekonomiprogrammet (2012-2015)
Meriter: Debut i allsvenskan (Halmstad BK, 2021)
Serina Backmark
Samhällsvetenskapliga programmet (2019-2022)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2021)
Simon Tibbling
Samhällsvetenskapsprogrammet (2010-2014)
Meriter: Debut i Allsvenskan (Djurgårdens IF, 2012), Debut i Nederländska ligan (FC Groningen, 2015), Debut i Danska Ligan (Bröndby IF, 2017)
Landslag: Debut i Sverige A (2019), Guld i U21-EM (2015)
Sotirios Papagiannopoulos
Samhällsvetenskapsprogrammet (2006-2009)
Meriter: Debut i Allsvenskan (Östersunds FK, 2016), debut i grekiska ligan (PAOK, 2015), debut i danska ligan (FCK, 2018)
Landslag: Debut i Sverige A (2018)
Therese Boström
Naturvetenskapliga programmet (2009-12)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2009)
Landslag: Guld i U19-EM (2012)
Tom Strannegård
Ekonomiprogrammet(2018-2021)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)
Viktor Lundberg
Samhällsvetenskapsprogrammet (2007-2010)
Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2009), svensk mästare (AIK, 2009)
Wilma Ljung Klingwall
Barn- och fritidsprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2022)
Yasin Ayari
Barn- och fritidsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut i allsvenska (AIK, 2020), Debut i Premier League (Brighton, 2023)
Landslag: Debut Sverige A (2023)
Fäktning Visa Dölj
Fäktning
Vincent Mindelöf
Ekonomiprogramet (2013-16)
Meriter: VM (2017), EM (2016, 2017), U20-EM (2016, 2017), U17-EM (2013, 2014, 2015)
Jonathan Svensson
Ekonomiprogrammet (2015-18)
Meriter: VM (2018), U23-EM(2019), U20-VM (2019), U20-EM (2017, 2018, 2019), U17-EM (2016, 2017)
Ishockey Visa Dölj
Ishockey
Fredrik Karlström
Meriter: Debut SHL (Linköping HC, 2017/18)
Jesper Bratt
2014-2017
Meriter: Debut NHL (New Jersey Devils, 2017/18)
Landslag: Debut i Sverige A (2019)
Joakm Nordtröm
Meriter: Debut i Elitserien (AIK, 2010/11), Debut NHL (Chicago Blackhawks, 2013/14), Stanley Cup (2015)
Landslag: VM-guld (2017), U20VM-guld (2012)
Linnea Hedin
Meriter: Debut i Riksserien(SDHL) (Segeltorps IF, 2009/10), SM-guld (2010, 2011, 2013)
Landslag: Debut Sverige (2011/12)
Michelle Löwenhielm
Meriter: Debut Riksserien(SDHL) (Ormsta HC/AIK 2010-11), Debut NWHL (Connecticut Whale 2018/19), SM-guld (2013)
Landslag: Debut Sverige (2011/12), OS (2014)
Minatsu Murase
Meriter: Debut Riksserien(SDHL) (AIK, 2011/12), SM-guld (2013), Årets målvakt i Riksserien/SDHL (2015/16)
Landslag: Debut Sverige A (2014/15), OS (2018)
Niklas Lundström
Meriter: Debut Elitserien (AIK, 2010/11)
Nils Höglander
Barn- och fritidsprogrammet (2016-2018)
Meriter: Debut i SHL (Rögle, 2018/19, Debut i NHL (Vancouver Canucks, 2021)
Oliver Tärnström
Barn- och fritidsprogrammet (2018-21)
Meriter: Debut SHL (Rögle BK, 2021/22)
Patrik Nemeth
2008-2011
Meriter: Debut Elitserien (AIK, 2010/11), Debut NHL (Dallas Stars, 2013/14)
Landslag: U20VM-guld (2012)
Rikard Rakell
Meriter: Debut i NHL (Anaheim Ducks, 2012/13), NHL All-Star Game (2017/18)
Landslag: VM-guld och VM All-Star Team (2018), U20VM-guld (2012)
Robin Kovac
Meriter: Debut i Elitserien (AIK, 2012/13)
Theodor Lennström
Barn- och fritidsprogrammet (2011-2014)
Meriter: Debut i SHL (AIK, 2013/14)
Innebandy Visa Dölj
Innebandy
Adam Forslöv
Barn- och fritidsprogrammet (2011-2014)
Meriter: Debut SSL (AIK, 2014/15)
Landslag: Debut i Sverige A
Adam Piehl
Elprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut SSL (AIK 2022/23)
Axel Larsson
Naturvetenskapsprogrammet (2013-2016)
Meriter: Debut SSL (AIK, 2016/17)
Andreas Stefansson
Meriter: Debut SSL (AIK, 2015/16), SM-guld (Storvreta 2022/23)
Landslag: Debut Island A
Ebba Karlsson
Samhällsvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut SSL (Åkersberga IBF 2022/23)
Emil Mattsson
Ekonomiprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut SSL (AIK 2022/23)
Freja Norrman
Barn- och fritidsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut SSL (Åkersberga IBF 2022/23)
Isak Bengtsson
Elprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut SSL (Hagunda IF, 2021/22)
Jakob Dahlberg
Ekonomiprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut SSL (AIK 2022/23)
Jesper Andersson
Elprogrammet (2016-2019)
Meriter: Debut SSL (AIK, 2017/18)
Julia Croneld
Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)
Meriter: Debut SSL (Tyresö Trollbäcken IBK, 2016/17)
Liam Åström
Elprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut SSL (Storvreta IBK, 2020/21)
Louise Mannerståhl
Samhällsvetenskapsprogrammet - beteende (2015-2018)
Meriter: Debut SSL (FBC Kalmarsund 2022/23)
Lucas Helle
Samhällsvetenskapsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut SSL (AIK 2022/23)
Madeleine Schedin
Naturvetenskapsprogrammet (2014-2017)
Meriter: Debut SSL (Nacka IBK 2019/20)
Maja Bergbom
Ekonomiprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut SSL (Nacka IBK 2019/20)
Markus Eriksson
Elprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut SSL (AIK, 2016/17)
Nova Lundell
Ekonomiprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut SSL (Täby FC 2021/22)
Sebastian Svensson
Naturvetenskapsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut SSL (AIK 2022/23)
Sofia Enerstad
Ekonomiprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut SSL (Malmö FBC 2019/20)
Therese Gustafsson
Samhällsvetenskapsprogrammet (2014-2017)
Meriter: Debut SSL (Telge IBS 2017/18)
Tobias Bergfors
Samhällsvetenskapsprogrammet (2011-2014)
Meriter: Debut SSL (Team Thoréngruppen, 2016/17)
Veronica Jansson
Naturvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut SSL(Nacka IBK 2019/20)
Virve Bjerkefeldt
Ekonomiprogrammet (2015-2018)
Meriter: Debut SSL (IK Sirius, 2017/18)
Simning Visa Dölj
Simning
Erik Falk
Naturvetenskapsprogrammet (2019 – 2022)
Meriter: EM 2022
Volleyboll Visa Dölj
Volleyboll
Anton Wessberg
Naturvetenskapsprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut Elitserien (Örkelljunga 2022/2023)
Elin Arnerdal
Samhällsvetenskapsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut Elitserien (2021/2022, Sollentuna)
Emma Laurin
Ekonomiprogrammet (2017 – 2020)
Meriter: Debut Elitserien (Sollentuna VK, 2018/19)
Grigorij Kan
Samhällsvetenskapsprogrammet (2019-2022)
Meriter: Debut Elitserien (2022/2023, Sollentuna)
Johan Nilsson
Naturvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut Elitserien (2020/2021, Sollentuna)
Kai Wendler
Naturvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut Elitserien (2019/20, Sollentuna)
Kalle Blomstedt
Naturvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut Elitserien (2020/2021, Sollentuna)
Linn Karlsson
Naturvetenskapsprogrammet (2017 – 2020)
Meriter: Debut Elitserien (Sollentuna VK, 2020/21)
Markus Ohlsson
Naturvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut Elitserien (2019/2020, Sollentuna)
Nina Lupin
Naturvetenskapsprogrammet (2018-2021)
Meriter: Debut Elitserien (2021/2022, Sollentuna)
Rebecca Stolt
Naturvetenskapsprogrammet (2017-2020)
Meriter: Debut Elitserien (2018/19, Sollentuna)
Solna Gymnasiums Hall of Fame uppdateras i slutet av varje läsår.
Kontakta oss
Dela sidan