Politiker

Här hittar du kontaktuppgifter till Solna stads gruppledare och nämndordföranden.

För högupplösta bilder, se Solna stads pressrum på Mynewsdesk. Där finns även bilder på samtliga personer som har politiska uppdrag i Solna stad.

Sven Kinnander

Sven Kinnander (M)
Ordförande i Kommunfullmäktige
sven.kinnander@home.se

Övriga ledamöter i kommunfullmäktige

Pehr Granfalk

Pehr Granfalk (M)
Ordförande kommunstyrelsen. Gruppledare.
pehr.granfalk@solna.se

Politisk sekreterare
Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter kommunstyrelsen

Arion Chryssafis

Arion Chryssafis (M)
Socialnämndens ordförande.
arion.chryssafis@solna.se

Politisk sekreterare
Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter i socialnämnden

Lars Rådén

Lars Rådén (M)
Kompetensnämndens ordförande,
1:e vice ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
lars.raden@solna.se

Politisk sekreterare Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter i kompetensnämnden
Övriga ledamöter i kultur- och fritidsnämnden.

Torsten Svenonius

Torsten Svenonius (M)
Ordförande i byggnadsnämnden.
070-29 28 204
torsten.svenonius@solna.se

Politisk sekreterare Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter i byggnadsnämnden

Marianne Damström Gereben

Marianne Damström Gereben (FP)
Barn- och utbildningsnämndens ordförande,
1:e vice ordförande i kommunstyrelsen. Gruppledare.
marianne.damstrom.gereben@folkpartiet.se

Politisk sekreterare
Anne-Lie Elfvén
08-734 24 10
anne-lie.elfven@solna.se

Övriga ledamöter i barn- och utbildningsnämnden

Peter Edholm

Peter Edholm (FP)
Ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
070-737 20 08 
peter.edholm@solna.se

Politisk sekreterare
Anne-Lie Elfvén
08-734 24 10
anne-lie.elfven@solna.se

Övriga ledamöter i kultur- och fritidsnämnden

Magnus Persson

Magnus Persson (C)
Tekniska nämndens ordförande. Gruppledare.
magnus.persson@solna.se

Politisk sekreterare
Malin Borg
070-838 00 90
malin.borg@solna.se

Övriga ledamöter i tekniska nämnden

Anna Lasses

Anna Lasses (C)
Ordförande i miljö- och hälsoskyddsnämnden.

Politisk sekreterare
Malin Borg
070-838 00 90
malin.borg@solna.se

Övriga ledamöter i miljö- och hälsoskyddsnämnden

Samuel Klippfalk

Samuel Klippfalk (KD)
Ordförande i omvårdnadsnämnden. Gruppledare.
samuel.klippfalk@solna.se

Politisk sekreterare
Christian Carlsson
08-734 25 26
christian.carlsson@solna.se

Övriga ledamöter i omvårdnadsnämnden

Arne Öberg

Arne Öberg (S)
2:e vice ordförande i kommunstyrelsen. Gruppledare.
070-579 44 22
arne.oberg@solna.se

Politisk sekreterare:
Erik Boman
070-334 21 53
erik.boman@solna.se

Politisk sekreterare:
Frank Martin Engström
070-413 60 00
frank.engstrom@solna.se

Övriga ledamöter i kommunstyrelsen

Sara Kukka-Salam (S)
Ledamot i socialnämnden och kultur- och fritidsnämnden
072-543 33 62
sara.kukka-salam@solna.se

Politisk sekreterare:
Erik Boman
070-334 21 53

erik.boman@solna.se

Politisk sekreterare:
Frank Martin Engström
070-413 60 00

frank.engstrom@solna.se

Övriga ledamöter i socialnämnden
Övriga ledamöter i kultur- och fritidsnämnden

Bernhard Huber

Bernhard Huber (MP)
Gruppledare i kommunfullmäktige
bernhard.huber@mp.se

Politisk sekreterare:
Martin Kling
070-534 25 19
martin.kling@solna.se

Övriga ledamöter i kommunfullmäktige

Thomas Magnusson (V)
Gruppledare i kommunfullmäktige
thomas.magnusson@solna.se

Politisk sekreterare:
Maria Haskas
070-314 34 46
maria.haskas@solna.se

Övriga ledamöter i kommunfullmäktige

Göran Thingwall

Göran Thingwall (BEP)
Gruppledare i kommunfullmäktige
goran.thingwall@doktorndirekt.net

Övriga ledamöter i kommunfullmäktige

Ingela Carlsson

Ingela Carlsson (SD)
Gruppledare i kommunfullmäktige
ingela.m.carlsson@sd.se

Övriga ledamöter i kommunfullmäktige

Foto: Ulf Lodin

Dela: