Politiker

Här hittar du kontaktuppgifter och högupplösta bilder på Solna stads kommunalråd, gruppledare och nämndordföranden.

Bilderna får användas fritt i enlighet med god publicistisk sed. Ange att bilderna kommer från Solna stad.

Foto: Jeanette Hägglund

Majoritet

Sven Kinnander (M)
Ladda ner

Sven Kinnander (M)
Ordförande i Kommunfullmäktige
sven.kinnander@home.se

Övriga ledamöter i kommunfullmäktige


Ladda ner


Pehr Granfalk (M)
Ordförande kommunstyrelsen. Gruppledare.
pehr.granfalk@solna.se

Politisk sekreterare
Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter kommunstyrelsen

Anders Ekegren (FP)
Ladda ner

Anders Ekegren (FP)
Stadsbyggnadskommunalråd och ordförande i stadsbyggnadsnämnden. Vice ordförande i kommunstyrelsen. Gruppledare.
anders.ekegren@solna.se

Politisk sekreterare
Anne-Lie Elfvén
08-734 24 10
anne-lie.elfven@solna.se

Övriga ledamöter i stadsbyggnadsnämnden

Samuel Klippfalk

Samuel Klippfalk (KD)
Omvårdnadskommunalråd och ordförande i omvårdnadsnämnden. Gruppledare.
samuel.klippfalk@solna.se

Politisk sekreterare
Christian Carlsson
08-734 25 26
christian.carlsson@solna.se

Övriga ledamöter i omvårdnadsnämnden

Magnus Persson
Ladda ner

Magnus persson (C)
1:e vice ordförande i miljö- och hälsoskyddsnämnden. Gruppledare. Kommunalråd.
magnus.persson@solna.se

Politisk sekreterare
Malin Borg
070-838 00 90
malin.borg@solna.se

Arion Chryssafis (M)
Ladda ner

Arion Chryssafis (M)
skolkommunalråd och ordförande i barn- och utbildningsnämnden
arion.chryssafis@solna.se

Politisk sekreterare
Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter i barn- och utbildningsnämnden


Ladda ner (Image-dokument, )

Lars Rådén (M)
Kommunalråd för arbete, integration och socialtjänst och ordförande i socialnämnden och kompetensnämnden
lars.raden@solna.se

Politisk sekreterare Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter i kompetensnämnden
Övriga ledamöter i socialnämnden

Magnus Nilsson (M)

Ladda ner

Magnus Nilsson (M)
Ordförande i miljö- och hälsoskyddsnämnden
magnus.nilsson@moderat.se

Politisk sekreterare
Anton Vajk
070-524 14 82
anton.vajk@solna.se

Övriga ledamöter i miljö- och hälsoskyddsnämnden

Marianne Damström Gereben (FP)
Ladda ner

Marianne Damström Gereben (FP)
Ordförande i kultur- och fritidsnämnden
marianne.damstrom.gereben@folkpartiet.se

Politisk sekreterare
Anne-Lie Elfvén
08-734 24 10
anne-lie.elfven@solna.se

Övriga ledamöter i kultur- och fritidsnämnden

Opposition

Arne Öberg (S)

Arne Öberg (S)
Oppositionsråd och 2:e vice ordförande i kommunstyrelsen. Gruppledare.
arne.oberg@solna.se

Politisk sekreterare:
Erik Boman
Mobil:  070-334 21 53
erik.boman@solna.se

Susanne Nordling (MP)
Ladda ner

Susanne Nordling (MP)
Gruppledare.
susanne.nordling@solna.se

Politisk sekreterare:
Inger Hallqvist Lindvall (vik)
Mobil:  070-534 25 19
inger.hallqvist-lindvall@solna.se

Thomas Magnusson (V)

Ladda ner

Thomas Magnusson (V)
Gruppledare.
thomas.magnusson@solna.se

Politisk sekreterare:
Maria Haskas
Mobil: 070-314 34 46
maria.haskas@solna.se

Dela:

Lämna synpunkter på sidan

Fyll i detta formulär för att ge synpunkter på sidans innehåll.

Skicka en kopia

Presskontakt

Pressjour: 070-277 30 17