Robert Brobergs plats invigd i Råsunda

I strålande solsken och med härlig stämning invigdes Robert Brobergs plats i Råsunda. Många Solnabor samlades för att fira den nya mötesplatsen vid Lövgatan/Stråkvägen, framför Gula villan och mittemot Råsunda skola.

Kommunstyrelsens ordförande Sara Kukka-Salam invigde platsen och lyfte fram betydelsen av att uppmärksamma personer som har satt avtryck i Solna.

– Själen i vår stad är berättelsen om alla människor som har verkat här. Genom att namnge en plats efter Robert Broberg för vi vidare hans avtryck till kommande generationer, så att de kan inspireras och våga följa sina drömmar, sa Sara Kukka-Salam.

Den nya platsen hyllar Robert Brobergs kreativitet och lekfullhet. Besökare möts bland annat av trafikljusets ljudsignal med artistens inspelning av Gubbe röd, och övergångsstället pryds av låtens noter – en hyllning till ett av hans mest kända uttryck: "Målet är ingenting, vägen är allt."

Robert Brobergs arkiv öppnar för allmänheten

I samband med invigningen blir också delar av Robert Brobergs arkiv tillgängliga för allmänheten. Tidigare i år donerade Robert Brobergs barn en stor samling teckningar, fotografier, affischer och scenrekvisita till Solna stad. Föremålen speglar bredden i hans skapande och visas permanent i Robert Broberg-rummet på Hallens seniorträff.

Robert Broberg-rummet håller öppet för allmänheten den 29 juni, 15–16 juli och 22–23 juli, klockan 12.00–15.00. Fler öppettider tillkommer längre fram.

Solna stads kontaktcenter

08-746 10 00

Senast uppdaterad