Sergel och Bellman namnger gator i Ingenting
Diktarvägen, Epistelvägen, Formgivarvägen, Tecknarvägen och Trubadurvägen blir nya gatunamn i Ingentingområdet i Huvudsta. Inspirationen kommer från Sergel och Bellman som vistades i området på sin tid.
På 1700-talet bodde konstnären Tobias Sergel under flera somrar i ett hus som på den tiden fanns i Ingentingskogen, vilket inspirerat till nya gatunamn såsom Tecknarvägen och Formgivarvägen.
Även Bellman lär ha tillbringade några somrar i Ingentingområdet. I en anekdot berättas följande:
En vårdag kom Bellman till Gustav III och begärde att få hyra en bostad till sommarnöje. Kungen, som var mycket upptagen, svarade: "Ack, käre Bellman, i år har jag ingenting att ge dig". Bellman utropade då glatt: "Får jag Ingenting till sommarnöje är jag mycket tacksam". Kungen blev något förvirrad, men förstod snart Bellmans mening och log. Och Bellman fick i alla fall sin sommarbostad i den idylliska stugan vid Ingenting. (Ur SOLNA, Urban Rejle, 1967)
Sanningshalten i historien är omtvistad. Sant är i alla fall att Bellman har en stark koppling till Solna, framför allt genom att många av hans epistlar har anknytning till Hagaparken. Inte minst trubadurens mest kända visa - Fjäriln vingad syns på Haga.
- Det är naturligtvis roligt att få knyta an till historien och så välkända namn som Sergel och Bellman när vi namnger ett nytt område, säger Anders Ekegren, stadsbyggnadskommunalråd i Solna.
I Ingentingområdet planeras det att byggas cirka 700 lägenheter och 48 000 kvadratmeter kontorslokaler. Idag finns i området de kulturminnesmärkta byggnader som Gunnar Asplund ritade för Statens Bakteriologiska Laboratorium .
Senast uppdaterad den 13 augusti 2010
