Nytt campusområde på Karolinska
Ett nytt campusområde planeras inom Karolinska Institutet. Området ska bland annat innehålla bostäder, hotell och konferenslokaler.
- Vi ska bygga ett attraktivt område som ska locka hit de bästa internationella forskarna. Det här är en viktig pusselbit i den stora life science-satsning som Solna är en del av, säger Anders Ekegren, stadsbyggnadskommunalråd i Solna.
Stadsbyggnadsnämnden har beslutat att påbörja planarbetet för en anläggning med bland annat bostäder och konferenslokaler inom KI Campus. Det är Akademiska Hus som har ansökt om detaljplan för att kunna bygga forskar- och studentbostäder i norra delen av KI Campus. De har tagit fram ett förslag som samlar boende, umgängesmiljöer, hotell och konferenslokaler till Karolinska Institutet International Centre (KIIC).
Frågor som särskilt ska bevakas i planarbetet är parkeringslösningar och hur de nya husen påverkar befintlig bebyggelse.
Senast uppdaterad den 17 december 2009
Kontakt
Karolina Gustavsson
Planarkitekt
08-734 24 33
076-834 76 26
