Räven i burken, unik barnkulturguide släppt på biblioteket
"Räven i burken" är en ny kulturguide om Solna som vänder sig till barn. Författare är Nina Nykvist, som inspirerats av barnens speciella sätt att förhålla sig till Solnas konst och miljöer.
"Räven i burken och 76 andra saker att upptäcka i Solna", är den fullständiga titeln på Ninas bok. För formgivningen står Fingerspitz, med foton av bland andra Johannes Liljeson och Rickard Oxfält. På torsdagen (15/4) delades de första exemplaren ut till en grupp 6-åringar på biblioteket i Solna Centrum. Barnen, som kom på besök från Skytteholmsskolan, började genast bläddra ivrigt i den lilla boken, och flera kände direkt igen olika föremål och miljöer.
"Räven i burken" har ett behändigt format för att lätt kunna tas med på utflykter i staden. Avsnitten behandlar olika delar av Solna och guidar läsaren till kulturmiljöer, konstverk och historiska lämningar; men också till miljöer som betyder mycket för många barn, och som få vuxna skulle reflektera över. "Räven i burken berättar i ord och bild om ett Solna som är fantastiskt och fantasirikt", sa kultur- och fritidsnämndens ordförande Lise-Lotte Berthrand i sitt tal (bilden). "Nu vill jag göra nya utflykter i Solna, och jag kommer säkert uppleva staden ur nya perspektiv."
Nina Nykvist har burit på idén till denna bok länge, medan hon i sitt arbete som bibliotekspedagog och kulturinspiratör genom åren anammat sin unga publiks speciella blick för omvärlden. "Min förhoppning är att man vill gå ut och se Solna med nya ögon efter att ha bläddrat i den", säger Nina. "Den ska väcka känslor och frågor och ge läsaren lust att upptäcka Solna, utan att vara en konventionell turistguide eller lärobok."
Nu när hon äntligen kunnat omsätta sina och barnens erfarenheter i denna unika solnaguide, är tanken att den ska komma många till del. Målgruppen är främst 4-9-åringar, och till denna grupp delas "Räven i burken" ut på flera sätt. Vid 4-årskontrollen på barnavårdscentralen kommer ett presentkort att delas ut varmed boken kan hämtas på biblioteket. Nina kommer själv att dela ut boken till de barngrupper som kommer till biblioteket. Den kommer också att kunna köpas för 60 kronor, bland annat på Solnas bibliotek.
Senast uppdaterad den 16 april 2010
