Tävling för unga entreprenörer presenterades
Årets Unga Entreprenör 2011 ska utses genom en tävling inom Idélab Solna med ansökningsdatum 7 november. Initiativtagarna Sammy och Abdullah presenterade nyligen idén på Solna Ungdomscafé.
De unga entreprenörerna Sammy Ben Abla och Abdullah Jafri blev något av rikskändisar när de imponerade på de luttrade företagsrävarna i TV-programmet Draknästet.
Genom ett samarbete med Solna stad och Fabege AB, har deras driftighet bland annat resulterat i tävlingen Årets Unga Entreprenör, där en ung driftig solnabo kan vinna 50 000 kronor att investera i sin idé eller sitt företag. Ansökningstiden till tävlingen löper ut 7 november.
Unga uppmanas att utveckla sina idéer
Nyligen var Sammy och Abdullah på Solna Ungdomscafé, där en presentation av tävlingen ordnades. Unga med idéer fick presentera sina idéer för varandra, knyta kontakter och utvidga sina nätverk. Sammy och Abdullah deltog i samtalen och bidrog med egna erfarenheter och allmänna råd.
Senast uppdaterad den 1 november 2011
Kontakt
Roland Hagberg
Verksamhetschef
Arbetsmarknadsavdelningen
08-705 66 50
Postadress
Hagalundsgatan 26, bv
171 86 Solna
