Vårdnadshavare
Information
Tillsynstid
När barnet börjar på förskolan skrivs ett kontrakt med placeringsenheten på Barn- och utbildningsförvaltningen med de tider som barnet ska vistas på förskolan (tillsynstid i förskoleverksamhet). Dessa tider gäller även i vår planering av verksamheten. Det är viktigt att det skrivs ett nytt kontrakt vid förändringar i tillsynstiden. Har barnet tid mellan 8.00 och 15.30 innebär det att barnet lämnas tidigast 8.00 och hämtas före 15.30. Ändring av tillsynstid kan göras på webben.
För att göra ändringar använd länken till e-tjänsten eller blanketter här till höger.
Klämdagar
Den 10 maj och 7 juni är det klämdagar. I Solna är tre förskolor öppna på klämdagarna för de barn som ska vara i förskolan.
Personalen i Solna Stad har möjlighet att vara ledig på klämdagar om verksamheten så tillåter.
Vår erfarenhet är att många vårdnadshavare är hemma med sina barn på klämdagar och då det dessa dagar endast är ett fåtal barn på varje förskola så slår vi samman flera verksamheter. Tre förskolor har öppet på klämdagarna. En i norra, en i centrala och en i södra Solna.
Den 10 maj är förskolorna Blomgatan, Tellus och Dungen öppna.
Den 7 juni är förskolorna Udden, Sagolandet och Stenbacka öppna.
Kontakta ditt barns förskola om ditt barn ska vara i förskolan under klämdagarna.
Senast uppdaterad den 30 maj 2013
