iPad-projekt i förskolan

Under våren kommer förskolorna i Solna prova att använda iPad som ett redskap för lustfyllt lärande bland förskolebarnen. Erfarenheterna från projektet kan följas via en blogg.

Ett nätverk med minst en förskollärare från varje förskoleområde i Solna har bildats och kommer att träffas regelbundet för att utvärdera "appar" (program) och delge varandra erfarenheter av användandet av iPaden i barngrupp. Nätverket har också en blogg på solna.se som heter Lustfyllt lärande, så att alla kan ta del av deras erfarenheter.

Det finns idag ett mycket stort antal appar avsedda för barn i förskoleåldern, många är mycket bra och pedagogiska, men inte alla, så det gäller att vaska fram guldkornen i det enorma utbudet. Inriktningen mort ett "lustfyllt lärande" för förskolebarnen kommer att vara tongivande när det gäller urvalet.

Det intuitiva sättet att arbeta med surfplattan genom att klicka och dra direkt på skärmen samt att det är lätt att samla en grupp barn runt den vid ett bord eller på golvet gör också att den antas lämpa sig bättre än en vanlig dator bland förskolebarn.

Till att börja med sker försöket i en mindre skala med en eller ett par iPad per förskoleområde men faller det väl ut kommer det säkert att få en fortsättning i större omfattning.

Naturligtvis kommer inte surfplattan ersätta leksaker och annat pedagogiskt material men den kommer förhoppnigsvis utgöra ett utmärkt komplement vid många tillfällen.

Vi har också som policy att iPaden alltid ska vara i Flygplansläge så att radiosändare och WiFi är bortkopplade när den används i barngrupp och man inte behöver tillgång till Internet.

Följ erfarenheterna under projektet i bloggen "Lustfyllt lärande" !

Lämna synpunkter på artikeln

Fyll i detta formulär för att ge synpunkter på sidans innehåll.

Skicka en kopia

Kontakt

Birgitta Callenblad

Chef förskola

08-734 25 51

Skicka meddelande till Birgitta Callenblad

Thomas Liljegren

Webbsupport, PIM, IT-kontakt

08-734 28 32

Skicka meddelande till Thomas Liljegren