Förslag om sammangående av Fridhemsskolan och Skytteholmsskolan
Barn- och utbildningsförvaltningen föreslår att årskurs 4 och 5 vid Fridhemsskolan flyttar till Skytteholmsskolan från och med höstterminen 2012 och årskurs 3 flyttar höstterminen 2013.
Fridhemsskolan och Skytteholmsskolan är två skolor som har lyckats väl med det pedagogiska uppdraget de senaste åren. Statistik från Skolverket visar att elevernas resultat ligger över riksgenomsnittet. Samtidigt har föräldrars fria val av skola under en längre period lett till att Fridhemsskolan och Skytteholmsskolan inte har tillräckligt elevantal. Detta leder till att skolornas ekonomiska förutsättningar är begränsade och de får därigenom svårare att möta de nya kraven enligt skollagen.
Från och med juli 2011 ställs i skollagen utökade krav på de svenska grundskolorna. Eleverna ska bland annat ges bättre tillgång till kurator, studie- och yrkesvägledare och skolbibliotek. Skolan ska följa varje elevs kunskapsutveckling samt administrera beslut och överklaganden av särskilt stöd. Varje elev ska även få digital kompetens. Detta innebär tillsammans ökade kostnader för skolan.
För att Fridhemsskolan och Skytteholmsskolan ska kunna fortsätta att vara skolor som lyckas väl med sitt pedagogiska uppdrag och ha god tillströmning av elever, ser vi det som nödvändigt att sammanföra skolorna från höstterminen 2013 till en skola. Detta för att skapa mer lika förutsättningar för elevernas utbildning.
Beslutet togs i Barn- och utbildningsnämnden den 1 februari 2012
Sammangåendet föreslås ske i etapper. Den första etappen innebär att rektor vid Skytteholmsskolan, som ansvarar för förskoleklass till och med årskurs 5, från och med höstterminen 2012 tar över ansvaret också för Fridhemsskolan. Årskurs 4 och 5 från Fridhemsskolan flyttar till Skytteholmsskolans lokaler. Årskurs 3 flyttar från Fridhemsskolan till Skytteholmsskolan från och med höstterminen 2013.
Upprustning av lokaler
Samtidigt sker en upprustning av skollokaler runtom i Solna. Skytteholmsskolan kommer att rustas upp för drygt 3,5 miljoner under 2012. Även på Fridhemsskolan genomförs vissa åtgärder under året, för att se till att lokalerna är i ändamålsenligt skick under den tid som verksamhet ännu pågår. Mer information finns på http://www.solna.se/sv/om-solna/nyheter-om-solna/solna-stad-rustar-upp-skolor-och-forskolor/
Fortlöpande information kommer att finnas på skolornas hemsidor.
Anne Rönnberg, förvaltningschef
08-734 27 71
Anne.ronnberg@solna.se
Senast uppdaterad den 2 februari 2012
Kontakt
Anne Rönnberg
Förvaltningschef
Barn- och utbildningsförvaltningen
08-734 27 71
