Lilla Ateljén

Lilla ateljén drivs av Waxö Omsorg och ligger alldeles i närheten av Solna Centrum med närhet till tunnelbana, bra bussförbindelser och fina promenadområden.

Målgrupp

Verksamheten riktar sig till personer inom LSS personkrets 2

Om verksamheten

Omsorgsstagaren har möjlighet att välja sin arbetstid. Verksamheten är idag öppen, vardagar mellan 09.00-17.00. Lokalen ligger i ett bostadshus på första våningen, hiss finns. Rummen är ljusa och handikappanpassade. Från köket kommer man direkt till en uteplats som vetter mot en park och åt andra hållet finns två balkonger.

Inriktning

Social samvaro genom dagliga rutiner som ger möjlighet att ingå i ett sammanhang med aktiviteter som ger stimulans och personlig utveckling. Ge möjlighet till träning av motorik, kommunikation, minnet samt koncentration.

Följande aktiviteter erbjuds på Lilla ateljén.
Morgonmöte, SPA, minnesträning, data, bad, utflykter, musik, sittgympa, spel, morgonmöte, taktil massage, sinnesstimulering, vattengymnastik.
Varje dag, på morgonmötet, följer man dagliga händelser genom att läsa tidningen och utbyta erfarenheter och upplevelser, nya såväl som gamla.
I aktiviteten SPA erbjuds möjlighet till bad i bubbelpool, bastu, massagedusch, vila i Waxö omsorgs eget SPA, Bubblan.
Lexia är det program man framförallt använder i aktiviteten data.
Musik. En eftermiddag i veckan kommer en musikpedagog. Detta sker i samarbete med studieförbundet vuxenskolan.
Vattengymnastik i basäng ger möjlighet till rörelser och avslappning till musik.
Utflykter sker framförallt under sommaren då ett rikligt utbud av olika utflykter
ges att välja på.

Adress:

Lilla ateljén
Sagagatan 16
171 68 Solna
Mobil 070 798 03 36
lilla.ateljen@waxo.se

Områdeschef och Föreståndare Maija Ozolins
Hagavägen 24 169 69 Solna
Mobil 073 663 48 16
maija.ozolins@waxo.se

Se vidare på Waxo.se

Lämna synpunkter på sidan

Fyll i detta formulär för att ge synpunkter på sidans innehåll.

Skicka en kopia